Swimming and Diving Take First Dual Team Meet

The Dragon Swimmers and Divers opened their home dual meet season with wins over Flower Mound last night at the Carroll Aquatic Center. Flower Mound was the District 5-6A runners-up to Southlake Carroll in both boys and girls from last year, so this meet matched two very strong programs against each other.

Team Scores:

Girls
Southlake Carroll 218
Flower Mound 96

Boys
Southlake Carroll 213
Flower Mound 92

Top 3 relay finishes for the Dragons included:

1st 200 med relay 1:53.60 with Corbyn Cormack, Rachel Luevit, Anya Ittiruck and Spencer Dockal
1st 200 med relay 1:39.91 with Kevin Repice, Logan Davis, Ryan Perham and Landon Jensen
1st 200 free relay 1:42.68 with Spencer Dockal, Natalie Whalen, Amelia Rusli and Kit Kat Zenick
1st 200 free relay 1:26.89 with Jack LeVant, Alex Zettle, Landon Armstrong and Logan Davis
1st 400 free relay 3:42.44 with Natalie Whalen, Kit Kat Zenick, Amelia Rusli and Sydney Balint
1st 400 free relay 3:14.74 with Landon Armstrong, Chris Lindley, Landon Jensen and Jack LeVant
***The Dragon Girls and Dragon Boys swept 1st place all six relays

2nd 200 free relay 1:45.83 with Sydney Balint, Rachel Luevit, Ashley Zettle and Alden Sadler
2nd 400 free relay 3:24.50 with Kevin Repice, Jaykob Williams, Logan Henry and Alex Zettle

3rd 200 med relay 1:42.52 with Jack VandeBerg, Jaykob Williams, Logan Henry and Garrett Kuketz
3rd 200 free relay 1:34.71 with Garrett Kuketz, Ryan Perham, Chris Lindley and Matt Hahn
3rd 400 free relay 3:47.86 with Ashley Zettle, Morgan Chocholek, Corbyn Cormack and Madelynn Tung
3rd 200 med relay 1:57.09 with Ashlee Shepherd, Lillian Suma, Morgan Chocholek and Alden Sadler

Top 3 individual finishes for the Dragons included:

1st Hailey Hernandez diving 297.60
1st Jackson Miller diving 240.25
1st Corbyn Cormack 200 IM 2:10.05
1st Alex Zettle 200 free 1:44.14
1st Natalie Whalen 200 free 1:54.91
1st Kit Kat Zenick 100 back 59.82
1st Kevin Repice 100 back 55.10
1st Landon Armstrong 50 free 22.02
1st Spencer Dockal 50 free 25.87
1st Natalie Whalen 100 fly 58.08
1st Logan Davis 100 fly 52.53
1st Amelia Rusli 100 free 54.92
1st Landon Jensen 100 free 48.44
1st Alex Zettle 500 free 4:41.40
1st Corbyn Cormack 100 breast 1:08.02
1st Logan Davis 100 breast 1:01.15
***The Dragon Boys and Girls each won 8 of 9 individual events

2nd Bridget O’Neil diving 285.20
2nd CJ Durant diving 214.95
2nd Amelia Rusli 200 free 1:58.88
2nd Kevin Repice 200 free 1:47.45
2nd Jaykob Williams 200 IM 2:02.75
2nd Morgan Chocholek 50 free 26.34
2nd Landon Jensen 50 free 22.80
2nd Anya Ittiruck 100 fly 59.35
2nd Jack VandeBerg 100 fly 56.36
2nd Landon Armstong 100 free 48.58
2nd Ashley Zettle 500 free 5:16.51
2nd Rachel Luevit 100 breast 1:10.53
2nd Chris Lindley 500 free 4:50.79

3rd Philip Kleiman diving 192.25
3rd Ashley Zettle 200 free 1:59.28
3rd Mason Kelber 200 free 1:52.88
3rd Kit Kat Zenick 200 IM 2:14.05
3rd Chris Lindley 200 IM 2:04.81
3rd Rachel Luevit 100 fly 1:00.46
3rd Logan Henry 100 fly 56.79
3rd Sydney Balint 100 free 57.17
3rd Ashley Woods 500 free 5:22.41
3rd Jaykob Williams 500 free 4:59.16
3rd Jack VandeBerg 100 back 56.68
3rd Lillian Duma 100 breast 1:11.57
3rd Ethan Koh 100 breast 1:08.12

The Dragons swim next on November 4th in Belton.

 

View full post on MySouthlakeNews

Leave a Reply